Svatby v Česku v číslech
Aktualizováno · Redakce Svatebního plánu
Kolik párů se v Česku ročně bere, ve kterých měsících a dnech a v jakém věku? Všechna čísla na této stránce pocházejí z Českého statistického úřadu (ČSÚ). U každého uvádíme rok, ke kterému se vztahuje.
Souhrn za rok 2025 na této stránce vychází z předběžné zprávy ČSÚ z 31. března 2026. Podrobné rozdělení podle měsíců, dnů, věku a krajů zde ukazujeme za rok 2024. Novější údaje najdete v odkazovaných zdrojích ČSÚ.
Hlavní čísla
- 42 548
- sňatků uzavřeli obyvatelé Česka v roce 2025. Podle předběžných údajů je to nejméně od konce první světové války. (2025, předběžně)
- 3 ze 4
- snoubenců vstupovali v roce 2025 do manželství poprvé. (2025, předběžně)
- 64 %
- svateb se konalo v červnu, červenci, srpnu a září. Nejvíc jich bylo v červnu, nejméně v lednu. (2024)
- 66 %
- párů se bralo v sobotu, dalších 22 % v pátek. (2024)
- 1 672
- svateb v jediný den. Nejoblíbenějším datem byla sobota 24. srpna 2024. (2024)
- 32,9 a 30,8
- roku byl průměrný věk ženichů a nevěst při prvním sňatku. Obě hodnoty jsou nejvyšší, jaké ČSÚ zaznamenal. (2024)
- 15 %
- sňatků mělo aspoň jednoho snoubence s jiným než českým občanstvím. (2024)
Kolik párů se v Česku bere
V roce 2025 uzavřeli obyvatelé Česka podle předběžných údajů ČSÚ 42 548 sňatků, o 1 938 méně než rok předtím. Počet svateb klesl třetí rok po sobě a byl nejnižší od konce první světové války. Dosavadní minimum, 43 499 sňatků, pochází z roku 2013.
| Rok | Počet sňatků |
|---|---|
| 2019 | 54 870 |
| 2020 | 45 415 |
| 2021 | 46 778 |
| 2022 | 54 820 |
| 2023 | 48 268 |
| 2024 | 44 486 |
| 2025 (předběžně) | 42 548 |
Propad v letech 2020 a 2021 ČSÚ spojuje s omezeními hromadných akcí během covidu. V roce 2022 se počet svateb téměř vrátil na úroveň roku 2019, od té doby klesá.
Ve kterých měsících se Češi berou
V roce 2024 se od června do září konalo 64,0 % všech svateb. Nejvíc párů se vzalo v červnu (8 859), následoval srpen a září. Nejméně svateb bylo v lednu, jen 772. V červnu se tak bralo přes jedenáctkrát víc párů než v lednu.
| Měsíc | Počet sňatků | Podíl |
|---|---|---|
| Leden | 772 | 1,7 % |
| Únor | 1 246 | 2,8 % |
| Březen | 1 353 | 3,0 % |
| Duben | 3 246 | 7,3 % |
| Květen | 3 486 | 7,8 % |
| Červen | 8 859 | 19,9 % |
| Červenec | 5 447 | 12,2 % |
| Srpen | 7 765 | 17,5 % |
| Září | 6 402 | 14,4 % |
| Říjen | 3 240 | 7,3 % |
| Listopad | 1 633 | 3,7 % |
| Prosinec | 1 037 | 2,3 % |
Za rok 2025 zveřejnil ČSÚ zatím jen čtvrtletní součty. Od července do září se podle nich konalo 18 707 svateb, tedy 44 % celého roku.
Co z toho plyne pro vás
O letní termín stojí většina párů, takže místa a dodavatelé na červnové, srpnové a zářijové soboty se obsazují nejdřív. Chcete-li svatbu v létě, začněte místem a termínem. Duben, květen a říjen jsou podle čísel podstatně klidnější. Když vám nezáleží na vrcholu léta, zeptejte se, jestli pro ně místo nemá jiný ceník.
Ve které dny se svatby konají
V roce 2024 se 66,0 % párů vzalo v sobotu a 22,0 % v pátek. Na ostatních pět dnů v týdnu tedy dohromady připadlo zhruba 12 % svateb. Na nejoblíbenější sobotu roku, 24. srpna, si „ano“ řeklo 1 672 párů.
| Datum | Počet sňatků |
|---|---|
| sobota 24. srpna | 1 672 |
| sobota 22. června | 1 609 |
| sobota 7. září | 1 460 |
| pátek 21. června | 467 |
| pátek 14. června | 448 |
Ve všední dny mívají nejvíc svateb data se zajímavou kombinací čísel. Nejvíc čtvrtečních svateb připadlo na 8. 8. 2024 (192) a středečních na 24. 4. 2024 (198).
Co z toho plyne pro vás
Pátek je nejsnazší alternativa k sobotě. Je to druhý nejčastější svatební den a o termíny je menší zájem, takže je rozumné se u místa i dodavatelů zeptat na jiný ceník. U oblíbených dat typu 8. 8. naopak počítejte s tím, že o ně stojí víc párů.
V kolika letech se Češi berou
Průměrný věk při prvním sňatku byl v roce 2024 u mužů 32,9 roku a u žen 30,8 roku. Obě hodnoty jsou nejvyšší, jaké ČSÚ zaznamenal. V roce 2015 to bylo 32,4 a 29,8 roku.
Mezi všemi ženichy (tedy i těmi, kdo se žení znovu) byli nejpočetnější 30–34letí, 25 % z celku. Mezi nevěstami 25–29leté, 26 %. Ve věku 25 až 34 let byla téměř polovina všech snoubenců (47 %).
Co z toho plyne pro vás
Svatba po třicítce je dnes v Česku spíš pravidlo než výjimka. Když vám někdo říká, že už je „nejvyšší čas“, čísla to nepotvrzují.
První a opakované sňatky, snoubenci z ciziny
Tři ze čtyř snoubenců se berou poprvé. V roce 2024 to platilo pro 74,5 % ženichů a 74,7 % nevěst. V 65,2 % svateb byli oba dosud svobodní, ve 14,4 % byli oba rozvedení. Zbytek tvoří hlavně páry, kde je jeden svobodný a druhý rozvedený.
U 15,0 % svateb měl v roce 2024 aspoň jeden ze snoubenců jiné než české občanství (6 692 sňatků). Češky si nejčastěji braly Slováky, Němce a Ukrajince, Češi nejčastěji Slovenky, Ukrajinky a Rusky.
Co z toho plyne pro vás
Byl-li někdo z vás už v manželství, matrika bude chtít doložit jeho zánik, pokud si ho nemůže ověřit sama. Doklady vydané v cizině musí mít potřebná ověření a úřední překlad do češtiny. Obojí trvá, proto je vyřiďte mezi prvními věcmi.
Svatby podle krajů
ČSÚ řadí sňatky do krajů podle bydliště ženicha, ne podle místa obřadu. Tabulka proto ukazuje, odkud snoubenci jsou, a ne kde se svatby konají.
| Kraj | Počet sňatků |
|---|---|
| Hlavní město Praha | 6 189 |
| Středočeský | 5 658 |
| Jihočeský | 2 684 |
| Plzeňský | 2 561 |
| Karlovarský | 1 210 |
| Ústecký | 3 399 |
| Liberecký | 1 815 |
| Královéhradecký | 2 270 |
| Pardubický | 2 107 |
| Vysočina | 1 985 |
| Jihomoravský | 5 044 |
| Olomoucký | 2 419 |
| Zlínský | 2 229 |
| Moravskoslezský | 4 916 |
| Česko celkem | 44 486 |
Ve všech krajích byl nejsilnějším měsícem červen a nejslabším leden. V Praze bylo v prosinci stejně málo svateb jako v lednu.
Jak čísla číst
- Statistika zahrnuje občany Česka i cizince, kteří tu mají hlášený pobyt, a také sňatky českých občanů v cizině zapsané zvláštní matrikou v Brně.
- Údaje za rok 2025 zde přebíráme z předběžné zprávy vydané 31. března 2026. ČSÚ už zveřejnil i podrobná data za rok 2025; měsíční, denní, věkové a krajské srovnání na této stránce zatím vychází z roku 2024.
- Podíl církevních a občanských obřadů ČSÚ v publikacích, ze kterých vycházíme, neuvádí. Proto ho tu nenajdete.
- Průměrné ceny svateb neuvádíme. Nejsou součástí statistik sňatků, ze kterých vycházíme, a čísla z průzkumů se liší podle toho, kdo se ptal a koho.
Až budete vybírat termín
S termínem souvisí všechno ostatní: místo, dodavatelé i rozpočet. Co zařídit nejdřív a co může počkat, najdete ve svatebním checklistu. Kolik bude svatba stát a jak rozpočet rozdělit, radí průvodce svatebním rozpočtem.
Chcete mít hosty, úkoly i výdaje na jednom místě? Začít plánovat zdarma
Zdroje
- Český statistický úřad: Pohyb obyvatelstva – rok 2025 (předběžné údaje, 31. 3. 2026)
- Český statistický úřad: Vývoj obyvatelstva České republiky – data za rok 2024, kapitola Sňatečnost a krajské srovnání (15. 10. 2025)
- Český statistický úřad: Demografická ročenka České republiky – data za rok 2025 (2. 10. 2026)
- Český statistický úřad: Sňatky, rozvody
- Ministerstvo vnitra ČR: Uzavření manželství